RTV Pendimi
Hapja e xhamis
Goodlife
Samet taurs
Auto Lider
​Prezantohet taksi fluturues kinez pa pilot
Shkenca dhe teknologjia

​Prezantohet taksi fluturues kinez pa pilot

Muslim Shop

Prodhuesi kinez EHang sot në Vjenë për herë të parë i paraqiti publikut një dron-taksi, një fluturake pa pilot që do të mbajë dy pasagjerë në lartësi të ulëta në distancë deri në 35 kilometra.

“Teknologjia tani është e gatshme për prodhimin industrial, por qeveria është ende duke pritur për këtë avion”, tha drejtori i marketingut i kompanisë kineze Derik Siong.

“Sfida jonë kryesore nuk është më teknologjia, por rregulloret dhe nëse publiku është i gatshëm të përdorë pajisje të tilla”, tha ai në një prezantim për mediat në kryeqytetin austriak, raporton AP.

Gazetarët dhe fotografët u ftuan për një fluturim të shkurtër testues – një ngjitje vertikale prej dhjetë metrash, pasuar nga aterrimi në stadiumin e futbollit. /kp/Telegrafi/

Postimet e ngjajshme

Alibaba shpërndan postën me anë të “njohjes së fytyrës”

Qëndrim Ibrahimi

Telefonët iPhone 5G mund të arrijnë vitin e ardhshëm, me procesorët nga Qualcomm

Qëndrim Ibrahimi

Fluturimi i parë i aeroplanit më të madh në botë, krahët e së cilit janë më të gjatë se një fushë futbolli

Qëndrim Ibrahimi

Samsung pritet të lansoj katër modele Galaxy Note 10

Qëndrim Ibrahimi

Samsung shfaq kamerën rrotulluese të Galaxy A80

Qëndrim Ibrahimi

Korea e Jugut lanson rrjetin 5G, para kohës së pritur

Qëndrim Ibrahimi

Mbyllet Google+

Qëndrim Ibrahimi

Xiaomi promovon sërish telefonin e tyre të palosshëm

Qëndrim Ibrahimi

Shkenctarët japonez shpikin ngjyrën që bllokon sinjalet Wi-Fi

Armend Emurllahu